česká verzeDeutsche VersionEnglish version
Přihlásit seUživatel nepřihlášenRegistrace
HomeUbytováníLázeňstvíTuristikaZpět

Procházka městskými parky

Začněme naší procházku městskými parky a sady v nejvýše položené části města u Lesního pramene. Zde je Martinův Park, ve kterém se nachází hudební pavilón, kde se v létě odehrávají různé koncerty a hudební vystoupení. V těsné blízkosti Lesního pramene zde býval hotel a kavárna Lesní Mlýn, pokud však dostanete chuť na kávu, stačí projít parkem, který nenápadně přechází v lesní porost, dále údolíčkem podél potoka do ještě výše položeného hotýlku Harmonie, přesněji do kavárny Lunapark. Chceteli zpět do města, stačí projít krásnou bukovou álejí (nazývanou koncem 18.století Waldquellallee) směrem k Základní Umělecké Škole F. Chopina a 50m od školy je zastávka MHD, hned pod ní pak Křížův Pramen a Lázeňská Kolonáda.


My však budeme pokračovat v naší procházce a za hudební školou zahneme doleva, po krátkém stoupání se dostameme do parku, ovšem trochu jiného, než bychom očekávali. Geologiclý Park byl otevřen v letech 1986-89 podle architektonických a výtvarných návrhů J. Pelcla, P. Císařovského a K. Halouna. Nachází se zde krásná naučná stezka (geologická stezka) mezi různýni geologickými (více než 310 ukázek) vzorky ze Slavkovského Lesa. Jsou zde lavičky k posezení a okolo vetšinou jen les. V parku je také Památník padlých v I. světové válce, resp. zbytky pietního areálu.

Z Geologického parku se můžeme vrátit k hudební škole například kolem Kapličky lásky a dále pak projít přes Lázeňskou Kolonádu do dalšího parku, který nese název podle tvůrce vetšiny parků a zelených ploch v Mariánských Lázních - Skalníkovy Sady. Park přímo pod kolonádou v centru lázeňského území je asi nejvíce navštěvován a v současné době se může pochlubit novou úpravou jezírka a jeho okolí. V parku je umístěn památník V. Skalníka, F. Chopina, Osvobození USA , Opata Reitenberga aj. Poseďme chvíli u potoka, protékajícího mezi květinami, vodotryskem a rákosím, můžeme se posilnit zmrzlinou z Modré cukrárny a pak vyrazíme dále.

Na konci Skalníkových Sadů mizí potok v podzemí my pokračujem přes kruhový objezd po Hlavní třídě kolem City Centrum dále k hotelu Cristal kde začíná další parková úprava. Pustíme se kolem nového altánku obnoveného Alexandřina pramene v místě bývalého Alexandřina a Alfrédova pramene Parkem pod knihovnou a projdeme jej až na jeho konec u "Oplatkárny". Z parku vedou cesty na tenisové kurty, ke Casínu a ke zdravotnickým zařízením v Zayerově ulici. V první třetině parku se slabší povahy mohou nechat zlákat k dalšímu odpočinku v malé kavárničce uprostřed zeleně. Pokračujem však dále po Sluneční cestě kolem Úšovického potoka až na konec parku, kde končí u silnice, která nás dělí od dalšího cíle našeho putování.

Hned za silnicí začíná Park u Ferdinandova pramene, který pokračuje až do Úšovic. Pozastavíme se v Kolonádě Ferdinandova pramene a zaposloucháme se do akustiky malé promenády. Jsme již dosti daleko od centra města a tak, pokud na sousedním stadionu "Viktoria" neprobíhá zrovna fotbalový zápas, uslyšíme ozvěnu ptačího zpěvu. Cestou dál míjíme Rudolfův pramen a podél stále Úšovického potoka projdeme pod železničním mostem až na cca 300 m vzdálený konec toho sadu. Tam můžeme znaveni nastoupit do MHD (např. linka č. 3 a 7) a nechat se vyvést zpět do města. Zastávka MHD je vzdálena od pomyslného konce parku u betonového mostu přes potok, kde začíná asvaltovaná cesta, cca 50 m.

Pokud bychom za Kolonádou Ferdinadova pramene zahli u malé budovy WC zařízení doprava a prošli cestou kolem stadionu a Městské nemocnice, vyjdeme do Parku u nemocnice. Park není velký, ale jsou zde hezké áleje a travnatá místa k odpočinku včetně dětského hřiště, na kterém jsou různé dřevěné prolejzačky. Na okraji parku směrem k Úšovicím je železniční zastávka Mariánské Lázně Město. Pro osvěžení vzduchu je zde také kašna s malým vodotryskem, kolem které můžeme projít k nedaleké zastávce MHD. Pokud přejdeme přes silnici u již zmíněné zastávky MHD, ocitneme se ve volném pokračování tohoto parku a to v další městské zeleni - Parku u Hotelové školy. Bývá místem odpočinku studentů mezi vyučováním a mnohdy se zde mladí lidé scházejí k posezení na trávě i v době mimo školní výuku a park tak i zde slouží svému účelu, to jest k odpočinku a relaxaci. Stromy jsou zde vysoké a mohutné a pamatují např. počátky Hotelové Školy a těsně sousedící Základní školy Jih. Znaveni půldenním cestováním (rychleji se to snad s patřičnými "kafé pausami" nedá ani stihnout), nasedneme na nejbližší trolejbus (v roce 1902 až 1952 zde jezdila tramvaj s elektrickým pohonem) a necháme se dopravit do některého z lázeňský hotelů či penziónu.

Naše procházka lázeňskými parky by samozřejmě nebyla kompletní, pokud bychom se nezmínili o mnohých cestách a ztezkách křižujících okolní lesy, lákajíc k vycházkám po jednotlivých vyhlídkách a lesních pasekách, které jsou rozsety okolo celého města, ležícího v údolí uprostřed těchto mistrně vybudovaných teréních a sadových úprav Václavem Skalníkem. V parcích naleznete desítky vzácných druhů dřevin, osamocená místa k rozjímání a samozřejmě léčivé prameny, ať již v krásných altánech a promenádách, nebo pouze skromně upravené vývěry uprostřed zeleně, ve stínu lesních velikánů či při okrajích cest, kde čekají na žíznivé poutníky.

Turistika

Napiště svojí reportáž,
podělte se o zážitky z lázní, dejte Váš tip na výlet dalším návštěvníkům Mariánských
Lázní. Přihodilo se Vám něco nečekaného ? Napište o tom .


Hudební altán u Lesního pramene


Skalníkovy Sady - potok v parku


HomeDownloadKontaktInfo-Marienbad.Com © Copyright 2010