Warning: pg_connect(): Unable to connect to PostgreSQL server: could not connect to server: Connection refused Is the server running on host "localhost" (::1) and accepting TCP/IP connections on port 5432? could not connect to server: Connection refused Is the server running on host "localhost" (127.0.0.1) and accepting TCP/IP connections on port 5432? could not connect to server: Connection refused Is the server running on host "localhost" (127.0.0.1) and accepting TCP/IP connections on port 5432? in /var/www/clients/client1/web10/web/includes/CDatabase.php on line 24 Lázeňství - Historie léčby - Info-Marienbad.Com
česká verzeDeutsche VersionEnglish version
Přihlásit seUživatel nepřihlášenRegistrace
HomeUbytováníLázeňstvíTuristikaZpět

Historie léčby


Nejstarší zprávy o pramenech

Nejstarší zprávy o léčivých pramenech a zdejším léčení (1528-1786)

Nejstarší písemná zpráva o zdejších minerálních pramenech pochází z 28.dubna 1528. Je to dopis krále Ferdinanda I. tepelskému opatu Antonovi, aby zaslal do Prahy vzorky Slaného (dnes Ferdinandova) pramene. Král se domníval, že bude moci získávat odpařováním vody pramene kuchyňskou sůl, která v Čechách chyběla. Jak pokusy dopadly, není známo, dnes však víme, že slanou chuť pramene způsobuje Glauberova sůl s projímavými účinky. Dopis potvrzuje, že už počátkem 16.století byly v Praze informace o pozoruhodných tepelských kyselkách.

V 17.století se objevují zprávy o solném ložisku na tepelském panství u více autorů. Psal o něm THOELDE, Zacharias THEOBALD ze Slavkova (1609), Pavel STRÁNSKÝ (1624), Matthaeus MERIAN (Frankfurt 1650) a jiní. Tepelský opat Andreas EBERSBACH (opatem 1599-1627) se snažil pro využití "úšovických" vod (jak se zdejším vodám říkalo) získat doktora Michaela RAUDENIA, což byl "městský fyzikus" Horního Slavkova. Raudenius kyselky zkoumal a v roce 1609 předepsal první popsanou léčbu – horkou lázeň z pramene, nazývaného Smrdutý (Mariin). Nemocným byl Jáchym Libštejnský, svobodný pán z Kolovrat. Krátce na to se tu léčil na radu chebského lékaře HORNIKA jiný dvorní rada císaře Rudofla II. - Prudentius. Trpěl těžkou dnou a byl sem převezen z Vídně. Jeho léčba byla tak úspěšná, že mohl opět chodit. Vody Mariina pramene se vozily do Úšovic v sudech, byly ohřívány rozpálenými kameny a v selském dvoře podávány koupele..


První lékárník

O prvních lékárnících v Mariánských Lázních

Prvním lékárníkem na tomto místě byl Franz SCHULZ. Spravoval lékárnu kláštera v Teplé a jako člen klášterního bratrstva přijal jméno DAMIÁN. S jeho osobou je spjato i označení Křížového pramene, který zajistil proti povětrnostním vlivům a "divokým" vodám a opatřil kamennou obrubou a vysokým křížem.

Schulz studoval v Praze a 15.listopadu 1751 stál před zkušební komisí lékařské fakulty v čele s jejím děkanem Prof. Kirchmayerem, profesory Mayersbachem a Voszem, a pražskými lékárníky Beringerem a Kuntzem. Když examen "cum laudo substitit", obdržel "testimonium bonum" a mohl složit předepsaný jurament.

Od roku 1747 vyráběl odpařováním Křížového pramene sůl zvanou Sal Teplense. I když pracoval primitivně, dosahoval značných výsledků. Sůl byla vyhledávána v domácích i cizozemských lékárnách a znamenala pro klášter Teplou dobrý přínos. Na Schultzovo naléhání došlo také k chemickému vyšetření šesti zdejších pramenů profesorem pražské lékařské fakulty doktorem SCRINCIM.

V roce 1811 přišel do lékárny v Teplé nový správec Karl BREM. Znamenal pro nové lázně to, co pro Karlovy Vary GÖTTL. Bystrý, pohotový, odborně na výši, hlavně však s živým zájmem pro vše, co se rodilo v nových lázních. Pocházel ze Znojma, kde konal také čtyřroční praxi v lékárně "Ad coronam auream" u Jana Götzeho. Ten mu vystavil vysvědčení z 1.května 1804, s nímž se odebral do Brna, kde za dva dny složil examen. Univerzitního diplomu dosáhl v Praze dne 10.ledna 1810. Krátce také pracoval v Třebíči.





Warning: pg_query() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /var/www/clients/client1/web10/web/includes/CDatabase.php on line 53 Warning: pg_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, null given in /var/www/clients/client1/web10/web/includes/CDatabase.php on line 63

>>>

Warning: pg_query() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /var/www/clients/client1/web10/web/includes/CDatabase.php on line 53 Warning: pg_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, null given in /var/www/clients/client1/web10/web/includes/CDatabase.php on line 63


Kalendář akcí , Svátky ČR...


Program skladeb
Povídání o fontáně
Skladby mimo pořadí

Školy, Akce, Hřiště...


HomeDownloadKontaktInfo-Marienbad.Com © Copyright 2010