Warning: pg_connect(): Unable to connect to PostgreSQL server: could not connect to server: Connection refused Is the server running on host "localhost" (::1) and accepting TCP/IP connections on port 5432? could not connect to server: Connection refused Is the server running on host "localhost" (127.0.0.1) and accepting TCP/IP connections on port 5432? could not connect to server: Connection refused Is the server running on host "localhost" (127.0.0.1) and accepting TCP/IP connections on port 5432? in /var/www/clients/client1/web10/web/includes/CDatabase.php on line 24 Zajímavosti, "střípky z historie" - Info-Marienbad.Com
česká verzeDeutsche VersionEnglish version
Přihlásit seUživatel nepřihlášenRegistrace
HomeUbytováníLázeňstvíTuristikaZpět

Zajímavosti, "střípky z historie"


Nejdelší telegram

Nejdelší telegr. v Mariánských Lázních !

Významný anglický politik Sir Henry Canbell-Bonnerman (1896 - 1908) býval v dobách častých návštěv anglického krále Eduarda VII. Také opakovaně hostem v Mariánských Lázních.

Oblíbil si toto lázeňské místo i jeho okolí a ve svých vzpomínkách se zmiňuje i o tepelských premonstrátech, o tom, že mniši žili střídavě dva roky v klauzuře a dva roky mezi svými hosty. Vrstvy hostů dělí do tří skupin: 1. nosili bílé kutny (premonstráti), 2. nosili v zimě v létě cylindry, 3. nosili tyrolské klobouky.

V září roku 1899 byla živá korespondence s Londýnem, předcházející vzniku búrské války v Jižní Africe. Cambell obdržel koncem září 1899 telegrafickou zprávu britské Transvalské komise, která obsahovala celkem 16. 000 slov !!! Byl to asi nejdelší telegram, jaký kdy byl v Mariánských Lázních přijat.


Mariánskolázeňská atrakce

Víte, že kromě velkých plesů a koncertů měly Mariánské Lázně o sezóně i svou pouť se vším všudy - s houpačkami, s kolotoči, tobogánem, s Lochnesskou příšerou, a nebyla to nějaká provincionální pouť. Na "Americké vzduchoplavbě" tu prohoupal a na kolotočích projezdil hezkých pár dolarů newyorský starosta populární Jimmy WALKER, když sem přijel na návštěvu do lázní. Dokonce tehdy navrhoval městu pořídit pro Mariánské Lázně stálý zábavný park s houpačkami, s kolotoči pro lázeňské hosty. Byl ochoten do tohoto podniku i něco investovat! Městská rada považovala návrh veselého pana starosty za dobrý vtip a tak zůstávala pouť jen po krátkou dobu atrakcí - vždy v polovině srpna.

Podle Tiskového zpravodajství lázeňské komise v Mariánských Lázních 1947.


Posvátný strom "GINGO"

Kde roste posvátný strom "GINGO"

Málokdo ví, že mezi vzácné stromy našich parků patři také strom gingo. Dva jeho exempláře rostou při třídě ČSA v místech naproti prodejně NARPA, vpravo vedle tisů (v půlobloukovitém výběžku). Rostou vedle sebe a prozrazují se svými zvláštními světlezelenými listy, které znají kluci z Foglarova románu "Stínadla se bouří". List posvátného stromu gingo sloužil v románu jako tajný odznak klubu "Vyznavačů ginga" a znají to i starší Foglarovi čtenáři z dob svého mládí.

Tento jehličnan, který budí dojem listnatého stromu jak svými listy, tak i květy a plody, - a tvoří vlastně přechod mezi jehličnatými a listnatými stromy - jmenuje se botanicky jinan dvoulaločný neboli Gingo biloba. Jeho původ je východoasijský - roste ve východní Asii, Japonsku, Korei a v Číně. Do Evropy byl zaveden roku 1730.

V širším okolí našeho kraje najde strom gingo pouze v Tachově v malém parčíku u Husitského kamene, a pak v zámeckém parku anglického slohu v Trpistech.

Přírodu a její zvláštnosti musíme ochraňovat a tak prosím tuto skvělou specialitu našeho parku neničíme otrháváním.


První elektrická dráha

První městská elektrická dráha v Mariánských Lázních

Byla vybudována v letech 1901-02 Dodavatelem byla fa Ganz&Comp. z Budapešti. Dne 12.května 1902 byla dráha slavnostně otevřena a předána k používání. Vyjely první otevřené tramvaje. Délka trati činila 2 200 m. Remízy byly vedle nádraží. Roku 1929 byly staré typy tramvají nahrazeny novými a ty jezdily ještě nějaký čas po 2.svět. válce, až byly nahrazeny moderními trolejbusy. Na trati byly stanice: Nádraží - Dostihová dráha - Nemocnice - Schönau (Šumava) - Continental (Slovanský dům) - Marienbader Mühle (Cristal) - konečná: Elektrické hodiny (prostranství před Zápotockým).


Pitná kůra

Pitné kúry syrovátkou a žinčicí (Molke)

V druhé polovině 19.století se v klimatických a lázeňských místech rozmáhá léčebné pití syrovátky - žinčice z mléka krav, koz a ovcí. Především slezské lázně - Karlova Studánka, Warmbrunn - tím byly proslulé, dále pak Losiny a Rožnov. Předepisovalo se například tuberkulosním pacientům !

Také v Mariánských Lázních se syrovátka podávala. V Herzově průvodci po lázeňských místech (1877) se dočítáme, že patřila k místním léčebným prostředkům. Podávala se tu syrovátka kozí. Ředila se s 2 až 3 díly Křížovky a pili ji především ti, kteří nesnášeli dobře kysličník uhličitý ve vodě.


Léčba otylosti

Léčba otylosti v Mariánských Lázních v minulosti

Třebaže v 2. pol. 19. stol. patřil otylý zevnějšek k předpokladu vážnosti a důvěryhodnosti, nabývalo již na významu léčení obezity v Mariánských Lázních. Především projímavému účinku Křížovky se tehdy mylně připisoval hlavní účinný vliv na redukci váhy. Na každém kroku stály váhy, kde se lázeňský host mohl za malý obnos zvážit. Své "stabilní" hosty si ženy u vah zapisovaly do zvláštní knížky. I na pohybovou léčbu se již myslilo, třebaže se využívalo jen terénních kur. Pořádaly se dokonce závody tlustých v chůzi: start v 7 hod. ráno u Reitenbergerova pomníku, kde byli závodníci odvážení. Procedury na startu a celý závod sledovaly tisíce návštěvníků, kteří povzbuzovali své známé. První cenu vyhrál například vítěz, který na startu vážil 106,4 kg a u cíle v Maxově údolí 105,6 kg ! Značně se tedy vypotil ! Slavnostní rozdílení cen bylo odpoledne u Lesního pramene.
Ještě více zajímavostí se dočtete na spráteleném
webu R. Švandrlíka o historii Mariánských Lázní
Warning: pg_query() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /var/www/clients/client1/web10/web/includes/CDatabase.php on line 53 Warning: pg_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, null given in /var/www/clients/client1/web10/web/includes/CDatabase.php on line 63

>>>

Warning: pg_query() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /var/www/clients/client1/web10/web/includes/CDatabase.php on line 53 Warning: pg_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, null given in /var/www/clients/client1/web10/web/includes/CDatabase.php on line 63


Kalendář akcí , Svátky ČR...


Program skladeb
Povídání o fontáně
Skladby mimo pořadí

Školy, Akce, Hřiště...


HomeDownloadKontaktInfo-Marienbad.Com © Copyright 2010